KLASTER FIRM INFORMATYCZNYCH
POLSKI WSCHODNIEJ

Aktualności - informacje z Klastra IT i branży informatycznej

Model SaaS oferuje juz 100 firm w Polsce.

16-11-2010

Usługi Software-as-a-Service, czyli wypożyczanie oprogramowania, zaczynają w niektorych krajach zagarniać coraz większą część budżetow działow IT przeznaczonych na nowe aplikacje i systemy. Trend ten nie ominie Polski. Według właśnie opublikowanych analiz DiS już dziś na naszym rynku działa około 100 firm produkujących oprogramowanie

gotowe do wdrożenia w trybie na żądanie, i co najmniej tyle samo oferujących do wynajęcia aplikacje w modelu SaaS.

 

Udostępnianie oprogramowania na odległość bez infrastruktury serwerowej w siedzibie klienta stało się realne dopiero przy rozwoju sieci rozległych. W Polsce - według danych GUS za 2007 r. - już 92% przedsiębiorstw dysponowało stałym dostępem do Internetu, zaś aŻ 53% miało dostęp szerokopasmowy. Nic więc dziwnego, że obecna infrastruktura informatyczna nie stwarza już problemow z dostępnością do aplikacji ani bezpieczeństwem zdalnie przekazywanych danych.

 

W tej sytuacji wypożyczanie oprogramowania zamiast zakupu jego licencji, czyli tzw. oprogramowanie na żądanie (software on demand), staje się jedną z ciekawszych alternatyw na pozyskiwanie nowych systemow aplikacyjnych w firmach. Użytkownicy, w ramach opłaty abonamentowej świadczonej na rzecz usługodawcy, mogą korzystać z rożnego rodzaju oprogramowania, bez potrzeby zakupu licencji oraz instalacji na własnych serwerach.

 

Według danych prezentowanych w analizie DiS ofertę zgodną z modelem SaaS tworzy teraz ok. 100 producentow oprogramowania. Prawie tyle samo działa jako usługodawcy (nie zawsze są to producenci tych rozwiązań), ktorzy taki model wspołpracy oferują swoim klientom. Liczba tytułow oprogramowania gotowego do pracy w trybie SaaSprzekracza 200.

 

Ponieważ technika ta jest dla klientow nadal dość świeża, stąd podaż usług przekracza tu zdecydowanie popyt. Znanych jest z krajowego rynku co najmniej kilkanaście firm, ktore wycofały się z modelu SaaS, uznając go za nieopłacalny lub wymagający zbyt dużych inwestycji wstępnych.

 

 

Źródło: www.dis.waw.pl

Realizacja: Ideo, Powered by: CMS Edito
Wszelkie prawa zastrzeżone KlasterIT - Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej | ul. Hanasiewicza 19, pok. 12, Rzeszów, Podkarpacie
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013